10.–11. července 2021 – Řezbáři v Přílepích

Řezbáři v červenci opravdu proběhli 🙂 Konání akce podpořila obec Přílepy a MAS Partnerství Moštěnka. Hlavním lákadlem byla samozřejmě práce se dřevem. Pro předchozí ročník byla připravena spousta kmenů, řezbáři z řad studentů, absolventů a mistrů Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem si tedy mohli vybrat ten nejvhodnější kus. Narozdíl od minulosti, kdy tvořili zcela svobodně, pro nás totiž letos vytvářeli sochy pro betlém. Bylo tedy třeba rozhodnout, z čeho vznikne Marie, Josef, Ježíšek a osel. S ovcemi to bylo jednodušší. Další řezbáři však tvořili dle momentální intuice. Pan Rostislav Zimek příjem z prodeje svých děl věnoval na sbírku Diecézní charity Brno určené na pomoc lidem a obcím zastiženým tornádem.

V sobotu řezbáře doplňoval umělecký kovář. Vyráběl originální otvíráky na láhve či hřebíky, které mohly děti zkusit hned zatlouct do připraveného dřeva. Zábavu pro děti dále obstaral skákací hrad a lanová opičí dráha. Mohly také vyzkoušet malování na obličej či kamínky. Součástí sobotního programu bylo i loutkové představení Pohádková reportáž v podání Jirky Kuhla (divadlo Hvizd).

Po celou dobu byla k vidění výstava Stromy Republiky ve Zlínském kraji zapůjčená od Národního památkového ústavu, proběhly také komentované prohlídky parku. Zámek se připravuje na rekonstrukci a je tedy nepřístupný. Celou akci pak v neděli završilo představení Divadla Klauniky Brno DON QUIJOTE DE LA mANCHA, na jehož přípravě se podílel také Bolek Polívka. V neděli sice trochu pršelo, celkově však hodnotíme akci jako úspěšnou. Poděkování patří kromě uvedených donátorů především všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, bez nichž bychom organizaci akce nezvládli. A věříme, že se řezbáři v Přílepích v příštím roce opět sejdou.

Akce byla podpořena obcí Přílepy a MAS Moštěnka, za jejich podporu děkujeme.

Ročník 2019 si můžete připomenout zde.