12. – 15. dubna 2018 – Řezbáři v Přílepích

Podtitul akce zněl probuzení parku a zámku Přílepy. A myslím, že to se nám podařilo více než skvěle. Počasí nám přálo, v sobotu bylo vyloženě letní počasí a přišlo na 500 lidí, celkovou návštěvnost odhadujeme kolem 800 lidí plus děti. Ale pojďme postupně.

Čtvrtek: Začali pracovat řezbáři, přišly se na ně podívat děti z naší školy i školky, mohly si vyzkoušet zatloukání hřebíků do špalku a malovat na dřívka. Již po prvním dnu byly některé sochy téměř dokončeny. Je třeba zmínit, že šlo o studenty teprve druhého ročníku bystřické nábytkářské školy, přitom jejich díla působila více než profesionálně. Průběžně začali přicházet zájemci o dění v parku, řezbáři přivezli menší sochy jako ukázku svého umu. Přišla se podívat i zahradní architektka Tuzarová, která pro obec letos zpracovala projekt na obnovu parku.

Pátek: Dopoledne vydatně pršelo. Ještě před polednem se mraky rozplynuly a chlapi-řezbáři popadli své pily a opět se pustili do díla. Během dne přišlo poměrně hodně lidí, a to nejen místních. Odpoledne se prohlídky zámku a parku zúčastnilo cca 50 zájemců, někteří dokonce přijeli z Prahy.

Sobota: V sobotu jsme se tzv. hodili do gala, neboť to byl pro nás vrcholný den. Počasí nám hrálo do karet – obloha bez jediného mráčku, slunce svítilo jako v létě, vítr si dal pohov. Byly připraveny stánky s dřevěnými výrobky (vařečky, lžíce, mašlovačky, kuše, praky…), medovinou a koláči. Hasiči zajistili bohaté občerstvení, které zahrnovalo např. zámeckou polévku. Navštívila nás také mušketýrská družina, již vedl kurovický pán a starostka obce Kurovice. Markytánky nabízely kroupovou kaši s mandlemi a rozinkami (byla opravdu skvěla). Hasiči pak v podstatě po celý den předváděli hasičské útoky a hasičskou techniku. V zámku se promítaly fotografie z historie zámku i obce, svým komentářem je obohatil bývalý kronikář obce a autor knihy o Přílepích pan Zdeněk Němec. Dr. Lenka Křesadlová z Národního památkového ústavu v Kroměříži pak vysvětlila, čím je přílepský park zajímavý z historického hlediska, jak byly pravděpodobně vybírány stromy do parku. Pár minut po 15. hodině pak starosta obce Rudolf Solař oficiálně zahájil veřejnou sbírku na obnovu zámku a parku. Poté následovala salva mušketýrské družiny a vysvětlení bojových a střeleckých postupů za 30leté války. Děti si kromě práce se dřevem mohly zadovádět na skákacím hradě. Prohlídky zámku byly původně plánovány dvě, ale nakonec se průvodkyně Martina ani na chvíli nezastavila a neúnavně vše vykládala dalším a dalším zájemcům, kteří měli snad bez výjimky konkrétní vztah k zámku. Buď se tam sami narodili, nebo se tam narodily jejich děti či blízcí příbuzní, případně tam pracovali. Dopolední prohlídku vedla Vlasta Čablová, odpolední dr. Křesadlová. Celý den se snad až neskutečně vydařil, přišlo na 500 lidí (plus děti) a odezvy byly veskrze pozitivní.

Neděle: Tento den byl o poznání klidnější. Bylo zataženo, ale teplo, my již nebyli tak nervózní z toho, jak to všechno dopadne. Také program již nebyl tak nabitý – „pouze“ řezbáři, aktivity pro děti, prodej koláčů, komentované promítání fotek (Z. Němec) a odpolední přednáška Jiřího Janála také z Národního památkového ústavu o pověstech z Přílep a okolí. Na závěr své přednášky nám doporučil knihy, které se touto tematikou zabývají. Dle našeho odhadu přišlo v neděli asi 300 osob.

Závěr: Moc děkujeme všem, kdo jste přišli a podpořili naši akci a tedy i obnovu zámku a parku. Moc děkujeme také všem sousedům a kamarádům, kteří nám pomohli s organizací. Pak samozřejmě obci a přílepským hasičům, kteří s námi do přípravy takové akce šli. Na dobrovolném vstupném jsme vybrali více než 40 tisíc Kč, téměř 13 tisíc činily náklady na akci (plus téměř 5 tisíc Kč stál benzin a olej pro řezbáře, což hradila obec), něco si vyžádá konzervace soch, něco si spolek ponechá na organizování dalších akcí a část samozřejmě věnujeme do veřejné sbírky. Základní informace o ní můžete nalézt zde, přispět můžete na transparentní účet č. 115-7191560247/0100, který můžete sledovat zde. S řezbáři jsme již domluveni, že za rok znovu. Přijdete taky? Určitě budou nějaké novinky. 🙂

Eva Husáková

Autory fotografií jsou: Vlasta Čablová, Renata Molová, Laďa Šafařík.