27. a 28. dubna 2019 – Řezbáři v Přílepích

O posledním dubnovém víkendu bylo v přílepském zámku a parku k vidění či slyšení mnoho. A to především proto, že také tuto zimu se muselo v parku hodně kácet. Proto jsme opět pozvali řezbáře, aby z kmenů, které by jinak byly zřejmě určeny do kamen, vytvořili umělecká díla. Řezbáři zkušení i začínající (ze Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem) v parku pracovali již od čtvrtka. Do pátku panovalo slunečné počasí, na víkend hlásili „zhoršení“. Přestože jsme si moc přáli, aby po dlouhém suchém období konečně zapršelo, právě teď se nám změna nehodila. A vyšlo nám to. Nebylo sice nijak zvlášť teplo a stále to vypadalo, že by mohlo začít pršet, ale počínaje sobotní 10. hodinou začali návštěvníci proudit. A my uvěřili, že naše vynaložená energie nepřijde vniveč.

Po celý víkend téměř každou půlhodinu prováděla Martina Kvapilová zájemce o prohlídku zámkem a dvakrát denně probíhaly i komentované vycházky po parku, v sobotu s naší Vlastou Čablová, v neděli s dr. Lenkou Křesadlovou z kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu.
Děti měly možnost vyřádit se na skákacím hradu, vyzkoušet si svou obratnost při zdolávání lanové trasy, zatloukat hřebíky či malovat na dřevo. Především pro dospělé návštěvníky jsme v zámeckém sklepení připravili výstavu strašidelných kostýmů, které nám laskavě zapůjčil spolek Rymická strašidla. V přízemí zámku pak byly k vidění miniatury modelů historických oděvů od Antiky po 80. léta 20. století, jejichž autorkou je Zdeňka Mudráková. Téměř stovka modelů zaujala návštěvníky všech věkových kategorií, ženy i muže.

V neděli měly premiéru děti z 2. holešovské základní školy, které jako divadelní soubor Kaštánci pod vedením Jiřího Kuhla zahrály loutkovou Červenou Karkulku. Ve 14 hodin se návštěvníkům představila cimbálová muzika Denica ze Zlína. Akce se blížila ke svému vrcholu – aukci soch, které řezbáři v předchozích dnech vyřezali. Bylo poznat, že my i návštěvníci známe aukce především z televizních obrazovek, nicméně i přes počáteční rozpaky se většina soch vydražila a cíl akce byl splněn.

Příprava Řezbářů i celý víkend byly opravdu náročné, nicméně jsme si mohli říct, že to „stálo za to“. Podařilo se nám přitáhnout pozornost k našemu zámku a parku, stovky dětí i dospělých u nás strávily příjemný čas. Řečí čísel návštěvníci věnovali přímo do pokladničky veřejné sbírky, která byla umístěna u vstupu do zámku, více než 6 tisíc korun. A my mohli poukázat na účet veřejné sbírky výtěžek celé akce ve výši 40 tisíc korun. Veřejnou sbírku můžete sledovat zde.

Nezbývá než poděkovat všem návštěvníkům, kamarádům, příznivcům a pracovníkům obce za podíl na úspěchu této akce. Za dotaci děkujeme také obci Přílepy a Zlínskému kraji.

Video z celé akce můžete shlédnout zde