Jedeme dál, věci se hýbou…

Tak se nám to všechno pěkně rozhýbalo.

1. Příspěvky do veřejné sbírky na obnovu zámku a parku postupně přibývají, sledovat aktuální stav můžete ZDE. Za příspěvky všem (i těm budoucím dárcům) jménem svým i jménem obyvatel Přílep děkujeme. Náš spolek do sbírky, kromě počátečního vkladu do pokladničky při slavnostním zahájení sbírky na Řezbářích dne 14. dubna, z dobrovolného vstupného vybraného na této akci zašle 10 tisíc korun. Dnes jsme se na tom usnesli. Část dobrovolného vstupného pokryla výdaje na organizaci Řezbářů (šlo především o odměny pro řezbáře a jídlo a pití pro účinkující a organizátory). Další díl bude použit na upevnění soch v parku a jejich impregnaci, dále na nákup nářadí potřebného na údržbu parku, na občerstvení pro účastníky brigád a organizaci dalších akcí.

2. Na obnovu parku byla podána žádost v rámci programu Natura. Zda dotaci v maximální možné výši 150 tisíc Kč obdržíme (obec), budeme vědět kdoví kdy. V každém případě je v parku třeba pokračovat v ořezu větví napadených jmelím, na květnové brigádě by mělo proběhnout vyčištění prostor kolem plotu, aby se na podzim mohl udělat plot nový. Proč musí být park oplocen, když to bude stát určitě více než 200 tisíc Kč? Protože je blízko lesa a pole a zajícům a srnkám nově vysazené rostliny a keře náramně chutnají. Někdo může namítnout, že park u holešovského zámku také není oplocen. Jenomže ten je obklopen budovami a nemá květinovou výsadbu. Náš park je zkrátka jiný. 🙂

3. Pokud jde o přípravu rekonstrukce zámku, začalo se pracovat na podrobné projektové dokumentaci a zvažují se priority. Tou největší je oprava střechy, neboť do ní zatéká a vypadá to na dřevomorku. Potom by snad měla přijít na řadu okna, aby bylo zřejmé, že se to s opravou myslí vážně, a aby zámek co nejdříve začal vypadat jako zámek a ne ruina vhodná pro přespávání různých individuí a odhazování odpadků. Možná se ale nejprve opraví přízemí, aby se mohl přestěhovat obecní úřad, čímž by se uvolnily prostory pro mateřskou školu, která nemůže přijímat tolik dětí, kolik by bylo třeba. Uvidíme. Letos se s největší pravděpodobností s opravami nezačne. Vše se musí co nejlépe připravit, především projednat s památkáři, aby následná realizace probíhala co nejvíce hladce.

4. Máme plno nápadů a tak jsme vymysleli letní Mečíkovou slavnost hraběnky Seilernové. Proběhne 11. srpna a bude to příjemná odpolední akce plná květin a hudby.

Máme z toho radost. Co Vy?

Eva Husáková