Dětské hřiště má lanovku

Také zážitkové a herní prvky dětského hřiště dostaly v roce nové kamarády – bosonohý chodník a lanovku, dřevěné sochy i šneci a housenka zase nový kabát v podobě nátěru. Někteří o prázdninách odpočívali, my jsme kolem tisů u dětského hřiště budovali bosonohý chodník. Je delší, než bývá obvyklé, práce nám zabrala tři celá odpoledne. Výsledek však stojí za to. Co to vlastně bosonohý chodník je, se dočtete v další článku.

V projektu obnovy parku je zahrnuta i lanová dráha. Její pořizovací hodnota v dřevěném provedení, které je vhodné do parku, na rozdíl od kovového, se však blíží k dvěma stům tisícům korun. Suma je to pořádná, ale jednomu z nás to nedalo a pustil se do výroby lanovky. Podařilo se nám zajistit akátové dřevo, projektanta, potřebné součástky, zjistili jsme certifikační podmínky. Samotné opracování dřeva zabralo desítky hodiny, následoval nátěr, sestavení, doladění detailů i umístění lanovky. Certifikaci, že splňuje požadavky příslušného zákona a technických norem, získala lanová dráha v říjnu. Svézt se na ní je tedy nejen zábavné, ale i bezpečné. Platí však dodržování základních pravidel, tedy jedno dítě ve věku 3 až 14 let o váze do 80 kg.

Všechny herní prvky jsme darovali obci, přičemž základní údržbu stále zajišťují členové a členky spolku. Tímto je rozsah hřiště dle projektu na obnovu parku kompletní. Uvažuje se ještě o dřevěném domku či altánu, jehož výrobu by měli zajistit studenti bystřické střední školy, kteří s námi spolu pracují při Řezbářích. Jak bylo řečeno v úvodu, plánování v současné době je nesnadné, uvidíme. Či spíše uvidíme se v parku. Neboť ať už jsme se v parku sešli přes týden či o víkendu, zdaleka jsme tam nebyli sami, což nás velmi těší. Náš velký dík patří všem, kteří nám s budováním hřiště pomáhali.